Cztery Łapy

border collies / yorkshire terrier
Tu jesteśmy:

UpDog, czyli 'nowe frisbee'By   Karolina      22:53      Etykiety: ,  


Wczoraj w świecie polskiego frisbee zawrzało. Poznaliśmy nowe zasady i konkurencje startowe obowiązujące na tegorocznych zawodach dog frisbee. Zupełnie nowa formuła, inne wymagania i sposób oceniania teamów. Czytając regulamin widać wywrócenie wszystkiego do góry nogami - jestem bardzo ciekawa czy te zmiany się przyjmą i jak zmieni się podejście zawodników do frisbee. Wszystko zweryfikują najbliższe zawody...

Poznań (Park Cytadela) - 14-15 maj
Wrocław (Park Południowy) - 28-29 maj
Sopot (Park Północny) - 23-24 lipiec
Warszawa (Pole Mokotowskie) FINAŁY - 3-4 wrzesień
  
To oficjalne terminy, gdzie będziemy mogli zobaczyć Latające Psy. W ramach zawodów rozgrywane będą następujące konkurencje:

Freestyle


Freestyle podzielone będzie na dwa poziomy: rekreacyjny i zaawansowany. Wprowadzono także kategorie wzrostowe psów i kategorie wiekowe ludzi. Każdy zawodnik ma dwie rundy, plus dwa wejścia bonusowe.

Runda pierwsza oceniana jest przez 3-4 sędziów, którzy oceniają nas (przewodnika), psa, wspólną pracę oraz skuteczność. Ciekawostką jest runda druga, do której wkracza dodatkowy sędzia specjalny - może być to celebryta, sportowiec, lub osoba z publiczności. W rundzie drugiej dozwolone są kostiumy i rekwizyty - wszystko po to, by zrobić jak największe show i ująć publiczność. Wejścia bonusowe polegają na trafieniu dyskiem w "złoty środek", znajdujący się na środku pola startowego. Jeśli trafimy, możemy zdobyć dodatkowe dwa punkty doliczane do freestyle.

Punktacja: występ oceniony na 50p przyjmuje się jako przeciętny, występ za który otrzymamy ok. 70p jest bardzo poprawny, natomiast 90-100p otrzymują Ci, którzy zaprezentują freestyle na najwyższym poziomie.


ThrowNGo


Coś w stylu dawnego toss&fetch, jednak nie do końca ;)
 
Mamy 60 sekund, by wykonać jak największą ilość rzutów z linii startowej. Im dalszy rzut złapany przez psa, tym więcej punktów :) 
Cytując regulamin:
 • Chwyt lub roller w strefie od 0 do 10 jardów - 1 punkt.
 • Chwyt lub roller w strefie od 10 do 20 jardów - 3 punkty.
 • Chwyt lub roller w strefie od 20 do 30 jardów - 4 punkty.
 • Chwyt lub roller w strefie od 30 do 40 jardów - 5 punków.
 • Chwyt lub roller w strefie od 40 do 50 jardów - 6 punktów.

 Dodatkowe 5 punktów zdobędziemy "jeśli w chwili zakończenia rundy (gdy wymawiana jest głoska “t” w słowie “Time”) dyski, pies i zawodnik znajdują się przed linią startu".
Regulamin uznaje również rzucanie rollerów (do tej pory tego nie było, jest to jednak fajna alternatywa dla niektórych psów), nie przewiduje natomiast dodatkowych punktów za oderwanie czterech łap przy łapaniu dysku (Avia płacze, bo zawsze tak bardzo stara się wyskoczyć :( KLIK ).

Far Out


Odpowiednik dawnego long distance. W pierwszej turze zawodnicy wykonują trzy rzuty (mają na to 90s). Jest to konkurencja dystansowa, należy rzucić jak najdalej, jedynym ograniczeniem są nasze możliwości :)
Następnie, po tym jak wszyscy zawodnicy oddadzą rzuty zaczyna się druga tura - Runda Złotego Rzutu. Jest fakultatywna, nie musimy do niej przystępować. Polega ona na tym, że wynik naszego najsłabszego rzutu z poprzedniej rundy zostaje zastąpiony Złotym Rzutem. Może on więc poprawić naszą sytuację, ale jest ryzyko, że rzucimy gorzej i w konsekwencji zajmiemy gorsze miejsce :)

Frizgility


Zupełna nowość, połączenie frisbee i agility. Najpierw nasz pies musi pokonać 3-5przeszkód, następnie złapać dysk w wyznaczonej strefie, a na koniec znów przebiec przeszkody i ponownie chwycić dysk. Mamy na to 60 sekund.

oraz Dog Diving


znana już wcześniej konkurencja jak najdalszych skoków do wody :)


Co my na to?


Nowe konkurencje bardzo mnie zaintrygowały. Być może pojawimy się w Poznaniu spróbować sił w ThrowNGo, chciałabym tam oswoić się z nowymi wymaganiami i zobaczyć jak wszystko będzie wyglądać w praktyce. Na pewno będziemy w Sopocie, chciałabym tam zrobić  z Avią freestyle i ponownie ThrowNGo. 
Nie rzucam daleko, więc Far Out odpada, natomiast Frizgility odpada z tego względu, że łączenie agility i frisbee na chwilę obecną średnio do mnie przemawia. Muszę zobaczyć na żywo i może się przekonam :)

A Wam jak podobają się nowe zasady? Przyjdziecie pokibicować, a może sami macie zamiar wystąpić? :)


opis na podstawie regulaminu Latające Psy, szczegółowe informacje oraz zapisy na: http://www.latajacepsy.org/#!konkurencje/kipa0

About Karolina

Karolina i Avia

13 komentarzy :

 1. Strasznie wszystko pokręcone :D Młodą zapisałam na Sopot na frizagility oraz ThrowNGo, wstępnie, bo będzie miała odpowiedni według regulaminu wiek, jednakże zobaczymy czy na 100% wystartujemy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że mi się te zmiany jakoś nie podobają. Zdecydowanie bardziej do mnie przemawiał regulamin USDDN. A ja z tych co lubią zmiany i nowy regulamin obedience jakoś mnie ucieszył, ten frisbee nie.
  Będziemy obserwować i kibicować w Sopocie i Warszawie :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że mi się te zmiany jakoś nie podobają. Zdecydowanie bardziej do mnie przemawiał regulamin USDDN. A ja z tych co lubią zmiany i nowy regulamin obedience jakoś mnie ucieszył, ten frisbee nie.
  Będziemy obserwować i kibicować w Sopocie i Warszawie :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje uczucia też były/są mieszane, ale chcę dać szansę tej formule, może to tylko z opisu tak "strasznie" brzmi ;) Niemniej jednak tworzenie dwóch freestyle, w tym jednego z jakimiś rekwizytami trochę mnie przeraża.

   Usuń
  2. Aaaa... no i 8 dysków to zdecydowanie za mało! ;)

   Usuń
 4. Jakoś sceptycznie podchodzę do tego nowego regulaminu. Niektóre zmiany naprawdę mnie ucieszyły, lecz kilka z nich, są tak pokręcone, że uważam ich za lekką przesadę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba nauczyć się łapać dyski i za rok lecim na frizgility :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny post! Nie chciało mi się czytać zasad i regulaminów a tu o, fajnie zebrane do kupy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się chce startować to trzeba przez to przebrnąć :( :P

   Usuń
 8. Jak startowałam pierwszy raz w T&F nawet nie wiedziałam, że są dwie rundy :D Także można i na partyzanta nic nie wiedząc :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie podoba mi się pomysł z drugą rundą, przeraża mnie fakt przebierania się w kostiumy

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja o frisbee większego pojęcia nie mam, może z tego względu że moje oba psy frisbowe nie są.
  Bardziej interesuje mnie agility i wszystko z tym związane.
  Myślę że skuteczność tych zmian okaże się w praniu. Powodzenia na zawodach!
  :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze do postów starszych niż tydzień są moderowane.