Cztery Łapy

border collies / yorkshire terrier
Tu jesteśmy:

Gdy pies nie chce się szarpać...By   Karolina      22:01       
fot. Paula Gumińska

Lucky nie lubił się szarpać. Nie uczyłam go tego jak był mały, ponieważ nie wiedziałam wtedy, że w ten sposób też można nagradzać psa. Ogólnie zabawki przynosi, zależy to jeszcze od miejsca, ilości powtórzeń, atrakcyjności zabawki, jego dobrej woli ;) - potrafi bardzo ładnie pracować, potrafi mnie olewać, jak to on ;) Ale skoro szarpać się nie szarpie, to czym go w takim razie nagradzać? Oczywiście jedzeniem, które on uwielbia! Nagradzanie jedzeniem nie zawsze się jednak sprawdza i nie w każdej sytuacji jest możliwe. 
Słyszałam też od kilku osób, że lepiej żeby pies bawił się za jedzenie, niż ma się nie bawić wcale. Zgadzam się z tym, chociaż nie poddaje się i próbuję przekonać jednak psa, że szarpanie to super zabawa!
Tak jak pisałam wcześniej, Lucky się nie szarpał. Zastanawiałam się, jak go tego nauczyć. Pewnego dnia, gdy dawałam Lakiemu gryzaka bucika (coś takiego: klik), wpadłam na pomysł, że można ten gryzak "rozplątać" i spróbować się poszarpać jedną częścią z Lakim. Jako że jest to coś jadalnego, nie muszę mówić że Lucky się tym zainteresował :) Jak chwycił to nie chciał puścić, szarpał się z zawziętością - czyli wniosek jest jeden: on umie się szarpać :) Tylko potrzeba mu motywacji, oraz pokazania że szarpakiem też się da, i mimo że to nie jest jedzenie to nic nie stoi na przeszkodzie aby się tym zainteresować ;) Zaczęliśmy robić więc tak, że za każde dotknięcie/pociągnięcie/szarpnięcie szarpakiem Lucky dostawał smaczka. Nie byłam za bardzo systematyczna w ćwiczeniu tego, bo w międzyczasie przepracowywaliśmy też inne rzeczy... Ale to co udało nam się osiągnąć, to już jakiś postęp. Jeszcze długa droga przed nami, bo przydałoby się wypracować to szarpanie w innych warunkach niż znane mu doskonale miejsca, ale powoli będziemy do tego dążyć.
Oto filmik pokazujący mniej więcej jak to wyglądało i wygląda:


Jest o wiele lepiej, chociaż nie ma co ukrywać, że jedzenie jest NAJ. Może kiedyś uda nam się dojść do odpowiedniej równowagi pomiędzy zabawką a jedzeniem...About Karolina

Karolina i Avia

6 komentarzy :

 1. Świetnie , że to Wam wychodzi :)
  Mój psiak jakoś od małego się szarpie , sam od razu to lubił :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Filmik nie działa :(
  A z szarpaniem mamy podobny problem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O... skąd ja to znam :P Ptyś też się nie szarpie, bo skiepściłam.
  Ale też próbujemy pracować, też próbowaliśmy na żarcie :PP
  A ja czekam na filmik. Może wgraj bez muzyki?

  OdpowiedzUsuń
 4. Skąd ja to znam ;/ A szkoda, szarpanie to super sprawa.. ''Mój Lucky nie lubił się szarpać. Nie uczyłam go tego jak był mały, nie wiedziałam wtedy że w ten sposób też można nagradzać psa... Ogólnie zabawki przynosi, zależy to jeszcze od miejsca, ilości powtórzeń, atrakcyjności zabawki, jego dobrej woli ;) - potrafi bardzo ładnie pracować, potrafi mnie olewać, jak to on ;) Ale skoro szarpać się nie szarpie, to czym go w takim razie nagradzać? Oczywiście jedzeniem, które on uwielbia... Co nie jest do końca zbyt dobrym rozwiązaniem. Chociaż słyszałam od kilku osób, że lepiej żeby pies bawił się za jedzenie, niż ma się nie bawić wcale. I zgadzam się z tym, chociaż nie poddaje się i próbuję przekonać jednak psa, że szarpanie to super zabawa!''- widzę, że mamy podobne metody wychowawcze :D ''..za każde dotknięcie/pociągnięcie/szarpnięcie szarpakiem Lucky dostawał smaczka.''- a co do tego to my robimy identycznie :D Ahh te początki nauki :-) Życzymy powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiesz, może to i dobrze. Podobno szarpanie wzbudza agresję i rywalizację. Loci nigdy tego nie uczyłam, i nie wiem, czy żałuję, chociaż przeciąganie się z psem to świetna sprawa ; )
  Ja jako nagrody stosuję najczęściej smaki, raz po raz rzucę jakąś piłeczkę, czy coś.
  Obserwuję i pozdrawiam! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też mam Yrkshire teriera mam ten problem ale nie będę go uczyć za jedzenie bo pies ma szarpak traktować jako zabawkę i nagrodę a nie że musi szarpać by dostać zabawkę

  OdpowiedzUsuń

Komentarze do postów starszych niż tydzień są moderowane.